23 października 2015

Skanowanie i modelowanie 3D zabytkowych maszyn parowych

Skanowanie i modelowanie 3D zabytkowych maszyn parowych
Już jakiś czas temu złożyliśmy wizytę w nowo otwartym Muzeum Śląskim, gdzie podjęliśmy się ciekawego zadania, jakim jest przygotowanie modeli 3D dla dwóch zabytkowych maszyn parowych. Jedną z nich jest parowy wyciąg szybowy BENIAMIN, od 1893 roku szyb "Bartosz" dawnej KWK "Katowice". Maszyna ta działa nieprzerwanie (!!!) około 100 lat. Na zdjęciu obok wdrażanie nowych pracowników KADEX w arkany technologi skanowania 3D ;)


W latach 80 XX w. w trakcie pracy nastąpiła eksplozja lewego cylindra, na skutek zmęczenia materiału. Skutki tej awarii są widoczne na przeciwległej do cylindra ścianie ( niestety nie ma tego na fotografiach, zapraszam do zobaczenia na własne oczy). szybko naprawiono cylinder, który pracował do zamknięcia kopalni w 1996 roku.


Nowa siedziba Muzeum Śląskiego powstała według koncepcji, w której większość kondygnacji głównego budynku znajduje się pod ziemią. Dzięki takiemu rozwiązaniu stara zabudowa kopalni nie została zasłonięta nowym gmachem. Zapraszam do odwiedzenia tego interesującego miejsca, w którym możemy lepiej poznać historię Śląska.
Obecnie jesteśmy na etapie wykonywania modeli 3D na podstawie chmury punktów dla poszczególnych elementów maszyn. Już za jakiś czas będzie można podziwiać efekt naszej żmudnej pracy.




14 października 2015

Wakacje 3D

Wakacje 3D

Po długim okresie wakacyjnym (czytaj wytężonej pracy od świtu do świtu) możemy pochwalić się kolejnymi ciekawymi realizacjami z zakresu skanowania 3D, modelowania oraz opracowania dokumentacji inżynierskich.

Najbardziej pracochłonne okazało się przygotowanie dokumentacji dla Zamku w Łańcucie - tym razem dla części głównej obiektu, wcześniej realizowaliśmy już zadanie dotyczące Oranżerii Zamku.









Około 10 dni pracy w terenie, 500 stanowisk pomiarowych skanera oraz ponad 5 000 zdjęć pozwoliło dokładnie zainwentaryzować architekturę obiektu, wraz z całą stolarką drzwiową i okienną. Czasami bogactwo detali znacznie spowalniało nasze prace kameralne, jednak warto było poświęcić niekiedy trochę więcej czasu. Diabeł tkwi w detalach;)
Ponad standardową dokumentacją CAD dostarczyliśmy Zamawiającemu także kolorową chmurę punktów. Wykonanie skanowania w kolorze jest o około 30% bardziej czasochłonne, jednak pozwala na znaczne skrócenie czasu prac kameralnych. Po prostu identyfikacja poszczególnych elementów jest szybsza.
skanowanie laserowe 3D,  skanowanie 3D,, skanningmobilne skanowanie 3Dmobile scanning 3d,skanowanie laserowe 3Dskaning 3D3d laser scanningskanowanie 3D


Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger