22 lutego 2016

Inwentaryzacja architektoniczna kamienicy - budynek przy ulicy Ratajczaka w Poznaniu

Inwentaryzacja architektoniczna kamienicy - budynek przy ulicy Ratajczaka w Poznaniu
Już po raz kolejny wykorzystaliśmy technologię skanowania laserowego 3D do przygotowania szczegółowej inwentaryzacji architektonicznej w postaci rysunków CAD 2D. W takich przypadkach możemy wykorzystać przewagę tej technologii w zakresie czasu potrzebnego na pomiar danego pomieszczenia. Kamienice są stale użytkowane w celach mieszkaniowych, bądź usługowych - skrócenie czasu pomiaru redukuje do minimum dyskomfort, na jaki narażeni są najemcy i właściciele lokali. Meble oraz pozostałe wyposażenie mogłoby stanowić przeszkodę pozyskaniu informacji, jednak całościowy pomiar pozwala na wykorzystanie odpowiednich fragmentów chmury punktów i prawidłowe odzwierciedlenie geometrii budynku (powyżej przekrój wygenerowany z chmury punktów).
Ulicę Franciszka Ratajczaka nazwano na cześć upamiętnienia poległego w Poznaniu powstańca wielkopolskiego - Franciszka Ratajczaka. Biegnie na osi północ-południe. Zaczyna się przy ulicy 27 Grudnia (przedłużeniem na północ jest ulica 3 Maja), następnie przecina Święty Marcin.
Ulicę zbudowano w roku 1803. Stanowiła ona część dawnej ulicy Rycerskiej (nazwanej tak od Bramy Rycerskiej, przez którą przechodziła), która sięgała od placu Nowomiejskiego (obecnie Cyryla Ratajskiego) do ulicy Święty Marcin. W roku 1866 odłączono od niej odcinek między placem Nowowiejskiego, a placem Wolności, zmieniając nazwę na Wielką Rycerską. Odłączony odcinek nazwano Małą Rycerską - obecnie ulica 3 Maja.
Po włączeniu Wildy w granice miasta w roku 1900 ulica Rycerska w całości powiększyła się tak, że obejmowała nawet dzisiejsze Wierzbięcice - jako Nowa Rycerska (http://poznan.wikia.com/wiki/Ulica_Franciszka_Ratajczaka).
Ponad 70 lat temu ktoś uwiecznił trudne chwile, jakie przeżywali mieszkańcy tej ulicy oraz całego miasta (http://poznan.wikia.com/). Poniżej ten sam narożnik budynku, widziany z nieco innej perspektywy. Tym razem niemiecki sprzęt pomaga w remontach tych budynków;)
Ostatnia fotografia to fragment aktualnej panoramy miasta widziany z dachu jednej z kamienic przy tejże ulicy.

skanowanie laserowe 3D,  skanowanie 3Dskanningmobilne skanowanie 3Dmobile scanning 3dskanowanie laserowe 3Dskaning 3D3d laser scanningskanowanie 3D

02 lutego 2016

Zabytki Krakowa - budynek Muzeum Archeologicznego

Zabytki Krakowa - budynek Muzeum Archeologicznego
W ostatnim czasie zakończyliśmy zlecenie, obejmujące skanowanie 3D i inwentaryzację zabytkowego obiektu, zlokalizowanego w obrębie najstarszej części Krakowa - mianowicie budynku Muzeum Archeologicznego przy ulicy Senackiej. Znajduje się on  niedaleko Wawelu, jednak nie jest on aż tak stary, jak osobnicy powyżej :)
Muzeum Archeologiczne w Krakowie jest najstarszą archeologiczną placówką w Polsce. Powołano je, jako Muzeum Starożytności, w lutym 1850 r. Posiada ono około 500 tysięcy zabytków z okresu od paleozoiku do czasów nowożytnych, a także zabytki starożytnej cywilizacji (Jak powyżej - sarkofagi egipskie z mumiami, IV w. p.n.e., pochodzące z badań T. Smoleńskiego w Egipcie, przekazane 1908)
Znajduje się tam również unikatowy skarb 4212 żelaznych grzywien siekieropodobnych (płacideł) z IX w., odkryty 1979 przy ul. Kanoniczej. Wykonaliśmy skan pomieszczenia w którym znajduje się skarb, jednak nie możemy go opublikować:/ Zapraszamy do zapoznania sie bliżej z tym ciekawym znaleziskiem, np na stronie: http://muzea.malopolska.pl/obiekty/-/a/26804/1133127.
W miejscu obecnej siedziby muzeum znajdował się w XVI w. tzw. malowany dwór Tęczyńskich. W 1610 r. teren ten stał się własnością karmelitów bosych. W 1797 klasztor przekształcono w więzienie, a kościół Św. Michała przebudowano w latach 70. XIX w. na budynek sądowy. W 1954 r. zabudowania kościoła i klasztoru (wraz z ogrodem) przeznaczono na siedzibę muzeum (http://krakow.zaprasza.net/).
 

Skanowanie trwało kilka dni, zwiedziliśmy wiele zapomnianych zakamarków samego muzeum, byliśmy zmuszeni także zakłócić spokój sąsiadującego z muzeum zgromadzenia zakonnego, gdzie panuje klauzura zamknięta...
skanowanie laserowe 3D,  skanowanie 3Dskanningmobilne skanowanie 3Dmobile scanning 3dskanowanie laserowe 3Dskaning 3D3d laser scanningskanowanie 3D


Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger