20 lipca 2016

Inwentaryzacja więźby dachowej Pałacu Sobieszów

Inwentaryzacja więźby dachowej Pałacu Sobieszów
Nie lubimy się chwalić, no ale czasami trzeba;) Przygotowaliśmy kolejną dokumentację dotyczącą inwentaryzacji konstrukcji dachowej. To kolejny zrealizowany przez nas tego typu projekt, w którym do pomiaru geometrii drewnianej więźby dachowej wykorzystaliśmy technologię skanowania laserowego 3D (fragment drewnianej konstrukcji poniżej, było bardzo ciemno i nie ma lepszego zdjęcia..). 
Wynikiem naszych prac jest komplet rysunków CAD 2D, zawierający rzuty poszczególnych poziomów więźby dachowej 9 (poniżej fragment jednego), a także przekroje poprzeczne i podłużne. Ich przebieg i ilość Zamawiający sam ustalił w trakcie realizacji prac, w zależności od różnorakich potrzeb . 
Inwentaryzacja konstrukcji została przygotowana w bardzo krótkim czasie (1 dzień pomiarów, 5 dni opracowania kameralnego). Przy okazji odwiedziliśmy bardzo ciekawy i malowniczy region Kotliny Jeleniogórskej (niem. Hirschberger Tal), który z czystym sumieniem możemy polecić jako miejsce godne odwiedzenia.

Pałac Sobieszów położony jest w Jeleniej Górze między ulicą Karkonoską a Cieplicką. Został wzniesiony na polecenie rodu Schaffgotschów po tym jak w 1675 roku spłonął zamek Chojnik będący ich główną siedzibą (częściowo widoczny na pierwszej fotografii na pierwszym planie).
Rodzina przeniosła się do pałacu Sobieszów , ale pod koniec XVII wieku opuściła go, by zamieszkać w pałacu w Cieplicach. Tym samym pałac, który mieliśmy przyjemność skanować, stał się ich letnią rezydencją. W XVIII wieku został przekazany zarządcy dóbr i sądowi ziemskiemu, a przebudowa po 1945 roku sprawiła, że nie zachowały się oryginalne wnętrza. Do 2012 roku mieściła się tutaj szkoła średnia. Obecnie budynek jest w rękach Karkonoskiego Parku Narodowego, a do 2019 ma zostać utworzone w nim centrum edukacyjne. 

15 lipca 2016

Inwentaryzacja zabytków Kazimierza Dolnego

Inwentaryzacja zabytków Kazimierza Dolnego
Właśnie dziś zakończyliśmy kolejny projekt związany z przygotowaniem dokumentacji dla zabytkowych obiektów z historycznego terenu Małopolski, a dokładniej znajdujących się w Kazimierzu Dolnym. Legendarnym założycielem tego urokliwego miasta jest Kazimierz Wielki, który zlecił wybudowanie zamku. Początki miasta sięgają XI wieku, kiedy to na Wietrznej Górze istniała osada należąca do zakonu benedyktynów. W XII wieku Kazimierz Sprawiedliwy przekazał  ją norbertankom z podkrakowskiego Zwierzyńca, a one w ramach wdzięczności zmieniły nazwę osady na Kazimierz (poniżej fragment makiety).
Przy ulicy Podzamcze 20 w Kazimierzu Dolnym zlokalizowany jest drewniany dwór o konstrukcji zrębowej z drugiej połowy VIII wieku. Co ciekawe, nie został on tam wybudowany, ale przeniesiony z Gościeradowa. Obecnie wewnątrz znajduje się sala multimedialna i pracownie złotnicze i ceramiczne, gdzie odbywają się zajęcia i warsztaty muzealne (pierwsza fotografia). 
Dom Kuncewiczów (zwany również „Willą pod Wiewiórką”) znajduje się przy ulicy Małachowskiego 19 i został wzniesiony w 1936 roku według projektu Karola Sicińskiego. Swego czasu przebywali w niej m.in. Julian Tuwim, Kazimierz Wierzyński czy też Antoni Słonimski. Dom otoczony jest ogrodem zaprojektowanym przez Jana Dybowskiego (fotografia poniżej).

Oddział Przyrodniczy Muzeum Nadwiślańskiego składa się ze Spichlerza (powstałego w XVI w.), czyli głównej siedziby oraz domu wójtowskiego z Modliborzyc (z XIX w.), gdzie znajduje się sala dydaktyczna oraz biura. Można tutaj podziwiać zbory pochodzące głównie z Kazimierskiego Parku Krajobrazowego z zakresu geologii, paleontologii, botaniki i zoologii (fotografia poniżej).
Dziś w Kamienicy Celejowskiej (poniżej rysunek elewacji wykonany na podstawie skanowania laserowego 3D, w JPG niestety bardzo traci na jakości) mieści się oddział Muzeum Nadwiślańskiego. Jest ona zbudowana z kamienia wapiennego (zresztą jak znaczna część budynków w Kazimierzu Dolnym). Największe wrażenie robi attyka, która stanowi 1/3 wysokości budynku i zawiera rzeźby patronów fundatorów kamienicy, czyli św. Bartłomieja i św. Jana Chrzciciela oraz figury Chrystusa oraz Matki Boskiej.

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger