26 października 2016

Model 3D wagonu

Model 3D wagonu

 

Właśnie zakończyliśmy prace związane z przygotowaniem modelu 3D  wagonu osobowego, który powstał oczywiście w oparciu o skanowanie laserowe 3D. Kilka godzin pracy w terenie i kilka dni pracy zespołu kreślarzy dało całkiem zadowalający efekt.


Ciężko stwierdzić ile czasu zająłby pomiar tego obiektu w sposób tradycyjny, czyli miarką lub dalmierzem laserowym, z pewnością trwałoby to wiele, wiele dłużej. Przy tym rezultat końcowy takich pomiarów byłby "delikatnie" inny od oczekiwanego..



Skanowanie laserowe maszyn, pojazdów, fragmentów linii produkcyjnych i podobnych im obiektów jest  zadaniem dość wymagającym z uwagi na konieczność utrzymania wysokich dokładności (w granicach kilku milimetrów). Są to maksymalne dokładności osiągane przez skanery naziemne (z roku na rok wraz z nowymi modelami skanerów jest coraz lepiej), dlatego sam proces skanowania i tworzenia chmury punktów powinien być dokładnie przemyślany.


Zawsze można zastosować skanery o nominalnie większej dokładności, np. skanery ręczne - jednak istnieje wtedy ryzyko, że przy obiektach tej wielkości łączenie skanów w całość mogłoby stwarzać wiele problemów. W tym wypadku wykorzystane zostały dane otrzymane ze skanera naziemnego, a składanie chmury punktów wykonaliśmy manualnie w programach nie pochodzących bezpośrednio od producenta instrumentu.


Powstała w ten sposób chmura punktów o wysokiej dokładności, która umożliwiła dość precyzyjne modelowanie 3D wszystkich elementów tego pojazdu. Teraz efekt naszych prac posłuży do zaprojektowania całego wyposażenia wagonu w środowisku 3D, przez co zredukowana zostanie możliwość wystąpienia błędów konstrukcyjnych. 


Już nie możemy się doczekać aby zobaczyć rezultat końcowy wszystkich prac remontowych, które zmienią stalowy szkielet w komfortowy wagon o specjalnym przeznaczeniu.

  

18 października 2016

INTERGEO 2016

INTERGEO 2016

W tym roku na INTERGEO wiele nowości! Wielu producentów instrumentów pomiarowych pokazało swoje nowe produkty, w tym Faro, Riegl, Z+F, Leica, Trimble i wielu innych.


Ciekawe rozwiązania zaprezentowano w kwestii szeroko rozumianych systemów skanowania mobilnego - od specjalistycznych wózków, poprzez pojazdy samobieżne, aż do skanerów montowanych w łatwy sposób i obsługiwanych z klasycznych samochodów osobowych - kilka lat temu nie było to takie proste...


Do skanowania mobilnego możemy także zaliczyć niejako plecaki wyposażone w skaner, przeznaczone przede wszystkim do zadań związanych z BIM i bieżącą kontrolą realizacji inwestycji.


Mogliśmy wypróbować między innymi nowego Focusa S 150 firmy Faro, którego odróżnia od poprzedników wyższa precyzja pomiaru odległości, jak podaje producent do ±1mm.


Poza samymi instrumentami pomiarowymi można było znaleźć także sporo sprzętu wspomagającego pomiar, jak teleskopowe mobilne statywy, kule referencyjne posiadające możliwość zczytywania danych za pomocą smartfona (PROTOTYP), a także oprogramowanie wspomagające prace na etapie składania chmury punktów oraz modelowania 3D ( np. ulepszony EdgeWise).
 

Najbardziej rzucającą się w oczy grupę wystawców stanowiły firmy zajmujące się tym co lata i zbiera dane - mnóstwo firm prezentowało swoje drony, których wielkość, parametry techniczne osprzęt i przeznaczenie były tak przeróżne, że miało się wrażenie, iż klasyczne techniki pomiarowe lada moment odejdą do lamusa.

Niemniej jednak jeszcze sporo wody upłynie w Łabie zanim te wszystkie nowinki staną się popularne i dostępne dla większości użytkowników. Z Hamburga pozdrawiają Piotrek, Wojtek, Michał i Adam.


03 października 2016

Inwentaryzacja kamienicy na Jeżycach

Inwentaryzacja kamienicy na Jeżycach

Przez kilkanaście lat (aż do zeszłego roku) siedziba naszej firmy mieściła się na Jeżycach. Dlatego, gdy tylko nadarzy się taka okazja, zawsze z przyjemnością wracamy w nasze rodzinne strony, aby wykonać kolejne zadanie i jednocześnie przyczynić się w jakimś stopniu do rozwoju tej pięknej dzielnicy.


Tym razem obiektem naszego zainteresowania stała się kamienica z ok 1900 roku, wybudowana przy ulicy Wawrzyniaka (dawniej Cesarza Fryderyka). Aby wykonać remont tego 3 - piętrowego budynku, należało sporządzić odpowiedni projekt, oparty na rzetelnej inwentaryzacji architektonicznej.


Inwentaryzacja architektoniczna kamienicy wykonana na podstawie skanowania laserowego 3D to najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla tego typu obiektów - w szybki sposób pozwoliło udokumentować geometrię tego, jak się okazało, tego nie do końca prostego budynku.
Poza budynkiem mieszkalnym opracowaniu podlegał także 2 - piętrowy budynek gospodarczy, w którym obecnie znajduje się zakład stolarski , a kiedyś prawdopodobnie mieściła się między innymi stajnia (fotografie powyżej).



Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger