30 stycznia 2015

Inwentaryzacja Hali produkcyjnej - skanowanie 3D

Inwentaryzacja Hali produkcyjnej - skanowanie 3D

            W ostatnim czasie wykonaliśmy wiele realizacji związanych z inwentaryzacją stanu rzeczywistego hal produkcyjnych dla firm z rożnych branż przemysłowych. 
            Każde opracowanie tego typu wiązało się z wykorzystaniem technologi skanowania laserowego 3D, które stało się bazą dla kolejnych etapów prac inwentaryzacyjnych. Dokumentację końcową hali przemysłowej może stanowić dokumentacja 2D w środowisku CAD (rzuty, przekroje, kłady itp.), lub modele 3D całego obiektu, instalacji rurowych i samych linii produkcyjnych w programach Archicad, Revit, Plant itp.





Modele 3D w przypadku hali produkcyjnych znakomicie spełniają swoją funkcję. Dają one kompletny obraz budynku, łącznie z wyposażeniem, instalacjami i maszynami, co pozwala precyzyjnie zaprojektować dodatkowe elementy w zwartej materii produkcyjnej. W łatwy sposób można ustrzec się kolizji nowo projektowanych elementów z istniejącą infrastrukturą, przez to oszczędzamy czas i pieniądze. 
            W tym tygodniu rozpoczęliśmy ciekawy projekt, związany z inwentaryzacją huty, zlokalizowanej w woj. Lubuskim. Samo skanowanie laserowe 3D czterech hal okazało sie małym wyzwaniem, z uwagi na spore zapylenie i wysoką temperaturę w obrębie pieców hutniczych. Dzięki zastosowaniu kilku usprawnień prace pomiarowe zakończyliśmy sukcesem.       

Między innymi zaufali nam już:




23 stycznia 2015

Podgląd chmury punktów online

Podgląd chmury punktów online
W ostatnim czasie uruchomiliśmy dla naszych klientów nową, dodatkową usługę umożliwiającą podgląd chmury punktów poprzez przeglądarkę internetową. Dzięki aplikacji websharecloud firmy FARO możemy korzystać z danych, uzyskanych na podstawie skanowania laserowego 3D bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Postanowiliśmy upublicznić jeden z naszych projektów, który obejmował skanowanie i przygotowanie dokumentacji dla zabytkowego, barokowego kościoła, zlokalizowanego w Pawłowie Trzebnickim.
Websharecloud pozwala na poruszanie się po zeskanowanym obiekcie między kolejnymi stanowiskami pomiarowymi, wykonywanie zgrubnych pomiarów, dodawanie notatek, komentarzy i fotografii (ta opcja dostępna po zalogowaniu). Aby sprawdzić możliwości tej aplikacji proszę wpisać w wyszukiwarkę poniższy link:

https://kadex.websharecloud.com/?v=ps&t=p:default,c:projectselector,m:t&ps=ps1&ps1=

Od razu możemy zmienić na górnym pasku język na polski. Poniżej znajduje się mapka, jeśli klikniemy dwa razy na "pomarańczową teczkę", to pokaże się mapka z widokiem obiektu
Używając scrolla przybliżamy się do interesującego nas miejsca - pojawią się tym razem niebieskie znaczniki, które określają konkretną pozycję skanera - klikamy na znacznik i następnie otwieramy widok panoramiczny. Jeśli nie znaleźliśmy się w odpowiednim miejscu, to możemy płynnie bezpośrednio przechodzić do kolejnych widoków panoramicznych klikając na poszczególne znaczniki. Są one rozmieszczone i zorientowane względem aktualnej pozycji, a im większy znacznik, tym bliżej znajduje się dane stanowisko skanera. Po prawej stronie znajduje się menu, które umożliwia dodawanie notatek w panoramach (tylko zalogowani użytkownicy), pozwala mierzyć odległości itp. W razie szczegółowych pytań możemy skorzystać z pomocy, ukrytej pod przyciskiem znaku zapytania na górnym pasku obok "LUDZIKA".
 
Przyjemnego korzystania z naszych zasobów!
skanowanie laserowe 3D,  skanowanie 3D,, skanningmobilne skanowanie 3Dmobile scanning 3d,skanowanie laserowe 3Dskaning 3D3d laser scanningskanowanie 3D

19 stycznia 2015

14 stycznia 2015

Skanowanie laserowe 3D Poznań - Jeżyce

Skanowanie laserowe 3D Poznań - Jeżyce
W 1253 r. miasto Poznań na mocy przywileju lokacyjnego wydanego przez Przemysła i Bolesława Kaliskiego, otrzymało wiele posiadłości, m. in. ISSYCE. Nazwa ta, pochodząca najprawdopodobniej od imienia własnego JEŻ mimo, ze w ciągu wieków pisana była różnie: Giżyce, Gyżyce, Iżyce,Jerzyce, przetrwała do naszych czasów.




W początkach XVIII w., po licznych wojnach i klęskach żywiołowych nękających miasto jednym z głównych problemów Rady Miejskiej stało się ponowne zasiedlenie spustoszonych wsi i folwarków. Początkowo wsie wydzierżawiono, później ściągnięto na te tereny osadników niemieckich z okolic Bambergu. 
Datą przełomową w procesie przeobUniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ofiarowana została uniwersytetowi przez wdowę po Janie Chądzyńskim, lekarkę Julię z Paryża. Przed II wojną światową pełnrażeń zachodzących na Jeżycach jest rok 1900, kiedy to zostały one włączone w obręb miasta Poznania. Od tego czasu następuje intensyfikacja zmian, która najbardziej widoczna była w zabudowie. W miejsce wiejskich, niskich budynków zaczęto stawiać wielopiętrowe kamienice czynszowe (np. ul. Dąbrowskiego) i wytyczać nowe ulice, np., Mickiewicza, Prusa, Słowackiego...
Właśnie na ulicy Słowackiego nr 20 zlokalizowana jest secesyjna kamienica, dla której wykonaliśmy skanowanie laserowe 3D. Zbudowana została w 1902 roku, obecnie pełni funkcje budynku dydaktycznego
iła rolę żeńskiego domu studenckiego jako Dom Akademicki imienia Dr. Jana Chądzyńskiego.

Jest to kolejna zabytkowa kamienica na Jeżycach, dla której mogliśmy wykonywać 
szczegółową dokumentację przy pomocy technologii skaningu laserowego 3D.  Tym większą nasza radość, że zabytkowy obiekt z "naszego własnego podwórka" został zapisany w postaci chmury punktów, stanowiące
j rzeczywiste odzwierciedlenie stanu aktualnego.

Przy okazji skanowania w okresie przedświątecznym spotkaliśmy nawet jeżyckiego gwiazdora, który ćwiczył swoje umiejętności wchodzenia przez kominy do domów;)

fragment historii Jeżyc na podstawie : http://www.jezyce.poznan.pl oraz na podstawie Wikipedii

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger