22 września 2016

Zabytki Krakowa - Skanowanie 3D budynku Urzędu Wojewódzkiego

Zabytki Krakowa - Skanowanie 3D budynku Urzędu Wojewódzkiego
Kraków to piękne, pełne zabytków architektury miasto, do którego bardzo lubimy przyjeżdżać - a jak już tam jesteśmy, to żal czegoś nie zeskanować... Tym razem padło na sporej wielkości budynek Urzędu Wojewódzkiego, w którym gościliśmy prawie 2 tygodnie. W tym czasie wykonaliśmy prawie 1000 pojedynczych skanów, a w wyniku prac kameralnych powstała dokładna inwentaryzacja architektoniczno - budowlana całego obiektu, w bardzo krótkim czasie.
Budynek Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie to murowany z cegły, czterokondygnacyjny pałac zbudowany w latach 1898-1900 według projektu Alfreda Broniewskiego. 
W 1921 roku, kiedy powstało województwo krakowskie, budynek stał się jego siedzibą. W okresie II Wojny Światowej stacjonowały tutaj niemieckie oddziały wojskowe. Wtedy też ulica Basztowa, przy której znajduje się Urząd Wojewódzki, zmieniła swoją nazwę na Wehrmachtstraße.
Na suficie reprezentacyjnej klatki schodowej znajdują się owalne kartusze ozdobione inicjałami cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa oraz cesarskie motto „Viribus unitis” i dwugłowe orły.

13 września 2016

Zaginione Miasto - Dzwonowo

Zaginione Miasto - Dzwonowo
Dzięki  fotografii lotniczej w 2014 roku zidentyfikowano średniowieczne miasto lokacyjne i sąsiadująca z nim od północy wsią owalnicową, a także rezydencję ich właścicieli. Dzwonowo, oddalone zaledwie 30 km od Poznania, jest dzisiaj niepozorną miejscowością, stanowiącą przysiółek Wsi Niedźwiedziny liczący zaledwie 4 gospodarstwa. Jednak w XIV w. funkcjonowało tu miasto, w którym znajdowało się około 30 domostw, w tym 20 wokół samego rynku. 
Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, to zapraszamy na: https://www.facebook.com/Dzwonowo-Zaginione-miasto-1707967082772641/ 
(Fotografia: Marcin Krzepkowski)
Zapomniane przez wiele wieków miasto w rejonie wsi Niedźwiedziny odkryto tylko dzięki temu, że jego relikty znajdują się na polach uprawnych, które są jednak ściśle ograniczone przez powierzchnię lasu (odmienne kolory upraw, układające się w kształt domostw - fotografia powyżej). Jego ślady można zobaczyć między innymi na: http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=1926314
W trakcie prac badawczych postanowiono zastosować technologię skanowania laserowego 3D, dzięki czemu powstała kolorowa chmura punktów o rzeczywistych barwach, będąca podstawą do dalszych opracowań kameralnych. Cieszymy się, że coraz częściej stosuje się skanowanie laserowe 3D w archeologii, zarówno do pomiaru rozległych stanowisk, jak również do digitalizacji pojedynczych obiektów o niewielkich rozmiarach. O efektach naszych prac opowiemy jeszcze przy innej okazji, teraz czas zabrać się do pracy..
Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger