13 lutego 2013

SKANOWANIE LASEROWE 3D

Witam Wszystkich

Na początku naszego bloga chciałbym przybliżyć technologię Skanowania Laserowego 3D. Głównie, z racji tego czym się zajmujemy na co dzień, będziemy mówić o skaningu 3D - naziemnym, statycznym. Choć kto wie, może w niedługiej przyszłości ruszymy się z miejsca i założymy nasze skanery na pojazd :-)

Naziemny skaning laserowy to innowacyjna metoda dokumentująca stan faktyczny różnych obiektów w postaci chmury punktów. Wszystkie skanery naziemne to przenośne instrumenty pozwalające na pracę w różnych warunkach. Stawiając skaner w odpowiedniej odległości - w zależności od wielkości skanowanego obiektu, dokonuje się impulsowego lub fazowego pomiaru współrzędnych X, Y, Z. Zostają one zapisane w postaci chmury punktów. Po przetworzeniu w procesie triangulacji, zamieniającej wirtualny obiekt na opis w postaci siatki trójkątów, otrzymuje się powierzchnię obiektu trójwymiarowego, którą można zapisać w popularnych formatach obiektów 3D (*VRML, *IGES, *DXF). Dane 3D ( X, Y, Z) z pomiarów mogą być importowane do programów CAD lub aplikacji 3D.

Naziemny skaning laserowy zapewnia bardzo dokładne, trójwymiarowe obrazy pozwalające np. projektantom pracować bezpośrednio na rzeczywistych modelach, wspomagając proces projektowania. Skanery stosowane są w geodezji, budownictwie ogólnym oraz drogowym, architekturze, archeologii itp.

Szczerze mówiąc, do dziś znajdujemy nowe zastosowanie naszych skanerów. Bo przecież skaner to tylko urządzenie pomiarowe. A to co zrobimy z wynikami to już inna historia :-) ...

Przykładowe chmury punktów można obejrzeć na naszym kanale youtube TUTAJ :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger