26 października 2016

Model 3D wagonu


 

Właśnie zakończyliśmy prace związane z przygotowaniem modelu 3D  wagonu osobowego, który powstał oczywiście w oparciu o skanowanie laserowe 3D. Kilka godzin pracy w terenie i kilka dni pracy zespołu kreślarzy dało całkiem zadowalający efekt.


Ciężko stwierdzić ile czasu zająłby pomiar tego obiektu w sposób tradycyjny, czyli miarką lub dalmierzem laserowym, z pewnością trwałoby to wiele, wiele dłużej. Przy tym rezultat końcowy takich pomiarów byłby "delikatnie" inny od oczekiwanego..Skanowanie laserowe maszyn, pojazdów, fragmentów linii produkcyjnych i podobnych im obiektów jest  zadaniem dość wymagającym z uwagi na konieczność utrzymania wysokich dokładności (w granicach kilku milimetrów). Są to maksymalne dokładności osiągane przez skanery naziemne (z roku na rok wraz z nowymi modelami skanerów jest coraz lepiej), dlatego sam proces skanowania i tworzenia chmury punktów powinien być dokładnie przemyślany.


Zawsze można zastosować skanery o nominalnie większej dokładności, np. skanery ręczne - jednak istnieje wtedy ryzyko, że przy obiektach tej wielkości łączenie skanów w całość mogłoby stwarzać wiele problemów. W tym wypadku wykorzystane zostały dane otrzymane ze skanera naziemnego, a składanie chmury punktów wykonaliśmy manualnie w programach nie pochodzących bezpośrednio od producenta instrumentu.


Powstała w ten sposób chmura punktów o wysokiej dokładności, która umożliwiła dość precyzyjne modelowanie 3D wszystkich elementów tego pojazdu. Teraz efekt naszych prac posłuży do zaprojektowania całego wyposażenia wagonu w środowisku 3D, przez co zredukowana zostanie możliwość wystąpienia błędów konstrukcyjnych. 


Już nie możemy się doczekać aby zobaczyć rezultat końcowy wszystkich prac remontowych, które zmienią stalowy szkielet w komfortowy wagon o specjalnym przeznaczeniu.

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger