22 marca 2017

Model 3D huty szkła - kompleksowa inwentaryzacja zakładu produkcyjnego


Przygotowanie modelu 3D zakładu produkcyjnego takiego jak huta szkła to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim są to z reguły duże obiekty o dość skomplikowanym układzie pomieszczeń, które wymagają od wykonawcy sporo zaangażowania podczas prac terenowych, czasem nawet zdolności alpinistycznych.


Przy tego typu realizacjach poza wszelkimi danymi niezbędnymi do przygotowania inwentaryzacji architektonicznej zakładu, wykonując skanowanie 3D budynku należy mieć na uwadze całą istniejącą instalacje - rury, platformy, zbiorniki, maszyny i wiele, wiele innych elementów.

 
Wysoki stopień komplikacji obiektu wraz z wyposażeniem wpływa znacząco na ilość i sposób rozmieszczenia stanowisk pomiarowych. Należy w bardzo przemyślany sposób rozmieścić osnowę pomiarową w postaci tarcz i kul, dzięki temu uzyskamy lepsze odwzorowanie stanu istniejącego w chmurze punktów.


Chmura punktów musi zostać przygotowana z jak najmniejszym błędem, gdyż model 3D instalacji i maszyn powinien posiadać dokładność 20, 10 mm, a czasem nawet 5 mm.


Także z uwagi na panujące w takich zakładach warunki praca nie należy do najłatwiejszych - miejscami ekstremalnie wysoka temperatura, pył, wstrząsy, ciemność, brak przestrzeni i dostępu nie tylko utrudniają pracę członkom zespołu skanującego, ale także mogą negatywnie wpływać na sprzęt i na uzyskiwane dokładności.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger