24 kwietnia 2017

Inwentaryzacja zabytków - Skanowanie 3D modernistycznego budynku Sanatorium Patria w Krynicy-Zdroju

Patria - budynek obecnego sanatorium został wzniesiony w latach 1932–1934 w Krynicy Zdroju na zlecenie wybitnego śpiewaka i aktora okresu międzywojennego Jana Kiepurę. 
Po wybuchu II wojny światowej Niemcy przeznaczyli budynek, na sanatorium dla oficerów lub na siedzibę Hitlerjugend - według innych źródeł. Po wojnie, w 1949, obiekt został przejęty przez państwo i do dnia dzisiejszego pełni funkcję sanatorium.
Krynica-Zdrój jest obecnie dużym ośrodkiem lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego - pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach krynickich źródeł znajdują się w dziele z pierwszej poł. XVIII w.
W latach swej świetności Krynica była modnym uzdrowiskiem, miejscem pobytu i spotkań wielu sławnych Polaków. Bywali tu m.in.: Józef Piłsudski, Jan Matejko, Artur Grottger, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Ludwik Solski, Helena Modrzejewska, Władysław Reymont, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński i Jan Kiepura. Także obcokrajowcy: królowa Holandii Juliana, Valdas Adamkus, Václav Havel, Wiktor Janukowycz (źródło: https://pl.wikipedia.org; http://krynica_zdroj.fotopolska.eu).
Wnętrze zostało wykończone najlepszymi materiałami – marmurami i alabastrami ze Lwowa oraz detalami z chromowanej stali - wiele elementów wyposażenia nadal funkcjonuje w pierwotnej formie (fotografia powyżej), co nadaje temu budynkowi niepowtarzalny klimat nawiązujący do okresu II Rzeczpospolitej.
Powyżej fundator obiektu Jan Kiepura wraz z małżonką Márthą Eggerth na tle pensjonatu Patria (źródło: http://www.kiepura.pl).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger