25 października 2013

Krzywy Las - Skanowanie 3D


W ramach współpracy z Poznańskim Uniwersytetem Przyrodniczym wykonaliśmy animację z chmury punktów pozyskanej metodą skanowania laserowego 3D, pomnika przyrody, mieszczącego się w okolicy Gryfina - "Krzywego Lasu". Pomiar skanerem Faro Focus 3D wykonał Dr Paweł Strzeliński i od niego otrzymaliśmy już połączone kolorowe chmury punktów. Z przyjemnością wykonaliśmy animację z tak ciekawego miejsca.

Obszar ten został tak nazwany ze względu na rosnące w tym miejscu ok. 300– 400 zdeformowanych sosen. Drzewa te są wygięte pod kątem ok. 90° od ok. 20 cm nad ziemią, a krzywizna u niektórych dochodzi do wysokości 3 m. Ich wysokość całkowita sięga ok. 11-12 m. Zostały zasadzone w latach 30. XX wieku (prawdopodobnie w 1932 roku).
Najbardziej znaną teorią jest, że drzewa zostały tak ukształtowane w wyniku celowej działalności ludzi, którzy uprawiali je specjalnie na tzw. krzywulce do celów stolarskich lub szkutniczych, takich jak budowa mebli, łodzi, sań itp.


Zapraszamy do obejrzenia wykonanej przez nas animacji. Jej fragment zostanie wyemitowany przez niemiecką telewizję ARD.


Dziękujemy za możliwość wykonania takiej animacji i udostępnienie chmur punktów Dr. Pawłowi Strzelińskiemu z Poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger