23 października 2015

Skanowanie i modelowanie 3D zabytkowych maszyn parowych

Już jakiś czas temu złożyliśmy wizytę w nowo otwartym Muzeum Śląskim, gdzie podjęliśmy się ciekawego zadania, jakim jest przygotowanie modeli 3D dla dwóch zabytkowych maszyn parowych. Jedną z nich jest parowy wyciąg szybowy BENIAMIN, od 1893 roku szyb "Bartosz" dawnej KWK "Katowice". Maszyna ta działa nieprzerwanie (!!!) około 100 lat. Na zdjęciu obok wdrażanie nowych pracowników KADEX w arkany technologi skanowania 3D ;)


W latach 80 XX w. w trakcie pracy nastąpiła eksplozja lewego cylindra, na skutek zmęczenia materiału. Skutki tej awarii są widoczne na przeciwległej do cylindra ścianie ( niestety nie ma tego na fotografiach, zapraszam do zobaczenia na własne oczy). szybko naprawiono cylinder, który pracował do zamknięcia kopalni w 1996 roku.


Nowa siedziba Muzeum Śląskiego powstała według koncepcji, w której większość kondygnacji głównego budynku znajduje się pod ziemią. Dzięki takiemu rozwiązaniu stara zabudowa kopalni nie została zasłonięta nowym gmachem. Zapraszam do odwiedzenia tego interesującego miejsca, w którym możemy lepiej poznać historię Śląska.
Obecnie jesteśmy na etapie wykonywania modeli 3D na podstawie chmury punktów dla poszczególnych elementów maszyn. Już za jakiś czas będzie można podziwiać efekt naszej żmudnej pracy.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger