20 lipca 2016

Inwentaryzacja więźby dachowej Pałacu Sobieszów

Nie lubimy się chwalić, no ale czasami trzeba;) Przygotowaliśmy kolejną dokumentację dotyczącą inwentaryzacji konstrukcji dachowej. To kolejny zrealizowany przez nas tego typu projekt, w którym do pomiaru geometrii drewnianej więźby dachowej wykorzystaliśmy technologię skanowania laserowego 3D (fragment drewnianej konstrukcji poniżej, było bardzo ciemno i nie ma lepszego zdjęcia..). 
Wynikiem naszych prac jest komplet rysunków CAD 2D, zawierający rzuty poszczególnych poziomów więźby dachowej 9 (poniżej fragment jednego), a także przekroje poprzeczne i podłużne. Ich przebieg i ilość Zamawiający sam ustalił w trakcie realizacji prac, w zależności od różnorakich potrzeb . 
Inwentaryzacja konstrukcji została przygotowana w bardzo krótkim czasie (1 dzień pomiarów, 5 dni opracowania kameralnego). Przy okazji odwiedziliśmy bardzo ciekawy i malowniczy region Kotliny Jeleniogórskej (niem. Hirschberger Tal), który z czystym sumieniem możemy polecić jako miejsce godne odwiedzenia.

Pałac Sobieszów położony jest w Jeleniej Górze między ulicą Karkonoską a Cieplicką. Został wzniesiony na polecenie rodu Schaffgotschów po tym jak w 1675 roku spłonął zamek Chojnik będący ich główną siedzibą (częściowo widoczny na pierwszej fotografii na pierwszym planie).
Rodzina przeniosła się do pałacu Sobieszów , ale pod koniec XVII wieku opuściła go, by zamieszkać w pałacu w Cieplicach. Tym samym pałac, który mieliśmy przyjemność skanować, stał się ich letnią rezydencją. W XVIII wieku został przekazany zarządcy dóbr i sądowi ziemskiemu, a przebudowa po 1945 roku sprawiła, że nie zachowały się oryginalne wnętrza. Do 2012 roku mieściła się tutaj szkoła średnia. Obecnie budynek jest w rękach Karkonoskiego Parku Narodowego, a do 2019 ma zostać utworzone w nim centrum edukacyjne. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger