04 stycznia 2017

Inwentaryzacja 3D kościoła w Krośnie Odrzańskim


Przygotowanie dokumentacji dla obiektu sakralnego to ciekawe ale zarazem dość pracochłonne zadanie. Z jednej strony mamy często do czynienia z zabytkowymi budynkami, które przez wieki trwały w danym miejscu, stając się niemymi świadkami wszystkich zdarzeń historycznych. Z drugiej strony są to obiekty posiadające bogate detale architektoniczne, skomplikowaną więźbę dachową, sklepienia kolebkowe i wiele innych elementów utrudniających szybkie i dokładne przygotowanie dokumentacji inwentaryzacyjnej. 

 

Wykonując pomiary można zajrzeć do miejsc, do których na co dzień niewiele osób ma dostęp. To co się czasem tam zobaczy nie jest miłą niespodzianką dla osób, które będą wykonywały model 3D np. więźby dachowej, takiej jak u dołu...


Czasem nieoczekiwanie można znaleźć świadectwa bogatej historii tychże obiektów, jak ten napis na wieży kościelnej, wykonany w 1945 roku...
 

Tutaj mała dygresja - nie polecamy skanowania lub w ogóle przebywania w bliskiej odległości od dzwona kościelnego w godzinach około południowych!! 

 

Kościół św. Jadwigi Śląskiej został ufundowany przez.. księżnę Jadwigę. Badania wskazują, iż fragmenty kościoła pochodzą z pierwszej połowy XIII w. Pierwotnie była to późnogotycka budowla ceglana, przebudowana na początku XVIII wieku w stylu barokowym (http://krosnoodrzanskie.pl).


Po wojnie usunięto balkony i barokowe ołtarze, przez co wróciła ona częściowo do formy sprzed przebudowy. W kościele na uwagę zasługują barokowe epitafia oraz częściowo zachowane dziewiętnastowieczne organy. W ostatnich latach w ramach prac konserwatorsko - zabezpieczających i udziale finansów gminnych dokonano wymiany pokrycia dachowego z ceramiki na blachę miedzianą i wykonano nową elewację obiektu (http://krosnoodrzanskie.pl).


W wyniku inwentaryzacji części kościoła poza klasyczną dokumentacją CAD 2D powstał także model 3D wieży, przygotowany w programie Archicad.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger