24 maja 2018

Inwentaryzacja elewacji kamienicy w Bydgoszczy - skanowanie 3D i rysunki CAD

Kilka miesięcy temu mieliśmy przyjemność gościć w "Grodzie nad Brdą", gdzie wykonaliśmy o najbardziej klasyczne zadanie związane z naziemnym skanowaniem 3D, mianowicie inwentaryzacja elewacji budynku. Technologia skanowania 3D z racji swojej dokładności, szybkości i łatwości w realizacji prac terenowych, jest idealnym rozwiązaniem dla tego typu zadań.


Skanowanie 3D elewacji typowej kamienicy (również dachu, który powinien zostać naniesiony na rysunkach) zajmuje z reguły pół dnia pracy zespołu pomiarowego, z kolei przygotowanie chmury punktów i podkładów do rysowania, wprawionej osobie zajmie jeden lub dwa dni robocze.


W kolejnym etapie prac do akcji wkraczają kreślarze, którzy przygotowują rysunki CAD 2D elewacji budynku, zgodnie ze zleceniem - uproszczone lub z detalami (przeważnie klienci decydują się na ten drugi wariant). Czas opracowania zależy od stopnia komplikacji obiektu - w tym przypadku kamienica posiada liczne zdobienia m.in: gzymsy, pilastry,  bonie, konsole,  obramowania okien.


Wraz z sąsiednimi kamienicami budynek tworzy kwartał zwartej uporządkowanej zabudowy, został on wzniesiony na planie litery L na na rodu ulic Łokietka i Długosza. 
Z ciekawostek historycznych - nazwa miejscowości wywodzi się od słowiańskiego imienia Bydgost, które składa się z dwóch części byd jako wariant bud- (budzić) oraz popularnego słowiańskiego członu goszcz/gost – oznaczającego „-gościnę” (https://pl.wikipedia.org).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger