20 czerwca 2013

SKANOWANIE LASEROWE 3D - Kościół w Pawłowie Trzebnickim

Na naszym celowniku był niedawno całkiem ciekawy obiekt - Drewniany Kościół, który mieści się w Pawłowie Trzebnickim. Wykonaliśmy skanowanie laserowe 3D oraz rzuty i przekroje obiektu oraz ortofotoplany polichromii. W zakres naszej pracy wchodziło również skanowanie detali z dużą precyzją.

 

Kościół, który skanowaliśmy to poewangelicki kościół p.w. Świętych Piotra i Pawła z 1707 r. Przebudowany ok. 1726 r. Restaurowany w XIX w., 1972 r., oraz latach 1987 – 91. Przejęty przez kościół katolicki w 1945 r. 

Jego konstrukcja też jest bardzo ciekawa. Kościół szachulcowy, barokowy konstrukcji słupowo – ramowej. Zbudowany na planie krzyża greckiego w stylu barokowym. Część centralna zbudowana na planie ośmioboku, kryta łamaną kopułą z blachą miedzianą. Zwieńczona wieżyczką z latarnią i chorągiewką. Ramiona krzyża zamknięte prostokątnie, zwieńczone trójkątnymi szczytami i kryte dachami dwuspadowymi. Wewnątrz dwukondygnacyjne empory. Empora organowa z barokowym prospektem organowym z p. XVIII w. Barokowy ołtarz główny z poł. XVIII w. z późnogotyckim tryptykiem z XV w. Ambona barokowa z 1709 r. Kamienna chrzcielnica. Na zewnętrznej ścianie epitafium z piaskowca Magdaleny i Zygmunta Fanigten z 1684 r. Drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z poł. XVIII w. Zbudowana na planie kwadratu, kryta gontowym dachem namiotowym.

Czasem skaner trzeba było ustawić na samochodzie. 

W zakresie naszej pracy było też skanowanie drewnianej dzwonnicy.

Chmura punktów 
Przykładowy rzut ;-)

Na YOUTUBE na naszym kanale niedługo znajdzie się animacja z chmury i film z realizacji. Poinformujemy o tym w innym poście i oczywiście na Facebook'u ;-)
Póki co możemy śmiało powiedzieć, że kolejny bardzo ważny zabytek polskiej kultury posiada bardzo dokładną dokumentację 3D i liczymy, że będzie ich coraz więcej !Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger