13 października 2014

Model 3D ze skanowania laserowego - Stara Warzelnia


Na początku dziękujemy ... nasz blog na już ponad 6 tysięcy odwiedzin ;-) Na razie mierzymy dużo więcej punktów  w sekundę ale nie wszystko może być tak idealne ;-)

W tym poście kilka słów o modelach 3D. Dużo się o tym mówi ale chyba mało kto ma w tym takie doświadczenie jak my. Będziemy się nim chwalić po trochu ;-) 

Przewaga opracowań 3D jest niepodważalna. Zebranie chmury punktów za pomocą technologi skanowania laserowego to jednak nie koniec drogi. Poszliśmy dalej. Opracowanie rysunków 2D jest banalnie proste. Natomiast budowa Modelu 3D nie jest już taka łatwa ale daje ogromne możliwości. Generowanie przekrojów czy rzutów 2D dzieje się niemal natychmiast w dowolnie zdanej powierzchni. Wykonywanie analiz też jest dużo prostsze. Jednym słowem ogrom pracy na początku niejednokrotnie finalnie skutkuje skróceniem czau pracy na całym projekcie. To właśnie argument dla którego często warto zainwestować w model.

Jeden z wiodących deweloperów na Poznańskim rynku zdecydował się na właśnie takie działanie. Podstawą było zrozumienie przydatności modelu dla wielu prac projektowych. Inwestycja na początku okazała się trafna.

W pierwszym etapie wykonaliśmy skanowanie laserowe obiektu Starej Warzelni w Poznaniu. Praca trwała około 7 dni. Kilka dni dłużej trwało składanie chmur a samo budowanie modelu około miesiąc. Efekt jest jednak naprawdę imponujący. 

Trzeba pamiętać, że model można wykorzystać w całym procesie projektowym i jest jednym z pierwszych kroków w stronę standardu BIM. Powoli BIM staje się standardem również w naszym kraju i coraz częściej jest to wymóg stawiany przez inwestorów. Biura projektowe, które myślą przyszłościowo, decydują się na BIM, gdyż ich zdaniem jest inwestycja, która się zwraca.


 
W najbliższym czasie zainteresowanie tym standardem z pewnością wzrośnie, ponieważ Polska, tak jak pozostałe kraje unijne stoi wobec perspektywy wdrożenia w ustawodawstwie krajowym dyrektywy unijnej z 15 stycznia 2014 r., dotyczącej wymogu stosowania BIMu w procesie zamówień publicznych.

Oczekując na nadejście BIM (państwa UE mają 2 lata na implementację dyrektywy) powinniśmy się zastanowić w jaki sposób się do tego przygotować. Wydaje nam się, że nasza praca to pierwszy krok w przyszłość, która może okazać się bliższa niż nam się wydaje ...

skanowanie laserowe 3D,  skanowanie 3D,, skanningmobilne skanowanie 3Dmobile scanning 3d,skanowanie laserowe 3Dskaning 3D3d laser scanningskanowanie 3D
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger