26 marca 2015

Dokumentacja zabytkowego dworu przy ul. Żorskiej w Poznaniu

Pewnie mało kto z pośród rodowitych Poznaniaków wie o istnieniu tego miejsca. Kompleks dworski, zlokalizowany przy ulicy Żorskiej/Masztowej w Poznaniu powstał prawdopodobnie przed rokiem 1822, a jego bezsprzeczne  istnienie w latach  1960-62 potwierdzają mapy z tego okresu. 
W 1893 -94 roku sam budynek dworski został przebudowany. Obecny składa się z dwóch części - starsza murowana część jest podpiwniczona i kryta dachem mansardowym, oraz wzniesiona w 1907 roku dwukondygnacyjna cześć z wielobocznym narożem i półkolistym  pomieszczeniem pośrodku zachodniej elewacji, nad którymi na piętrze zostały umiejscowione balkony. 

W 1907 roku obie części budynku otrzymały analogiczną dekoracje elewacji, bogatszą w fasadzie i od zachodniej strony. W tym okresie właścicielem dworu był Marcin Biedermann. Budynek ten jako całość nie był remontowany od 1939, a obecny stan nie pozwala na jego użytkowanie.
Poza głównym budynkiem dworskim, przygotujemy także inwentaryzację pozostałych zabytkowych obiektów przynależnych do kompleksu, tj:  Domu mieszkalnego pracownika, Elektrowni,  Garażu maszyn rolniczych, Budynku gospodarczego oraz  Wozowni. 
Część z nich wymaga generalnego remontu. Uszkodzenia nieoczekiwanie ułatwiają sam pomiar obiektów - na zdjęciu poniżej Wojtek szuka dogodnego miejsca usytuowania znaczników 
referencyjnych na niższej kondygnacji, aby skaner mógł je swobodnie uchwycić. 2 komentarze:

  1. Jaki był koszt tak zrobionej kompleskowej inwentaryzacji, tego konkretnie obiektu?

    OdpowiedzUsuń
  2. To niestety tajemnica handlowa i nie wiem czy nasz klient życzyłby sobie ujawnienia takiej informacji. Ale jeśli mamy wycenić jakiś obiekt chętnie przedstawimy ofertę. Do każdego obiektu podchodzimy indywidualnie. Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger