22 września 2016

Zabytki Krakowa - Skanowanie 3D budynku Urzędu Wojewódzkiego

Kraków to piękne, pełne zabytków architektury miasto, do którego bardzo lubimy przyjeżdżać - a jak już tam jesteśmy, to żal czegoś nie zeskanować... Tym razem padło na sporej wielkości budynek Urzędu Wojewódzkiego, w którym gościliśmy prawie 2 tygodnie. W tym czasie wykonaliśmy prawie 1000 pojedynczych skanów, a w wyniku prac kameralnych powstała dokładna inwentaryzacja architektoniczno - budowlana całego obiektu, w bardzo krótkim czasie.
Budynek Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie to murowany z cegły, czterokondygnacyjny pałac zbudowany w latach 1898-1900 według projektu Alfreda Broniewskiego. 
W 1921 roku, kiedy powstało województwo krakowskie, budynek stał się jego siedzibą. W okresie II Wojny Światowej stacjonowały tutaj niemieckie oddziały wojskowe. Wtedy też ulica Basztowa, przy której znajduje się Urząd Wojewódzki, zmieniła swoją nazwę na Wehrmachtstraße.
Na suficie reprezentacyjnej klatki schodowej znajdują się owalne kartusze ozdobione inicjałami cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa oraz cesarskie motto „Viribus unitis” i dwugłowe orły.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger