23 listopada 2017

Skanowanie laserowo-neobarokowo-klasycystyczne 3D


Kolejne zlecenie za nami! Tym razem skanowaliśmy neobarokowo–klasycystyczny gmach z 1905 roku, położony w samym sercu historycznej dzielnicy Bielsko-Białej. Na podstawie skanowania laserowego 3D przygotowaliśmy kompletną inwentaryzację architektoniczną tego zabytkowego obiektu. Hotel cieszył się niegdyś dużą sławą, zatrzymywało się w nim wiele znanych osób, m.in. ostatni cesarz Austrii Karol I Habsburg z małżonką  Zytą Burbon-Parmeńską oraz Józef Piłsudski jako dowódca I Brygady legionów Polskich. 


Niegdyś tętniący życiem kulturalnym i towarzyskim hotel, dziś – ekskluzywny pasaż i biurowiec, noszący nazwę „Pod Orłem”, nawiązując do dwugłowego orła Habsburgów, z piękną i rozsławioną Salą Redutową.


To tu odbywały się pokazy bialskiego Sokoła i walk zapaśniczych oraz wiele polskich imprez narodowych. Organizowano także występy teatralne oraz bale Ligi Morskiej i Kolonialnej. W 1938 w restauracji Hotelu Pod Orłem bialscy taksówkarze schwytali słynnego śląskiego bandytę Nikifora Maruszeczko (podorlem.pls.pl).
Fasada budynku pokryta jest urozmaiconymi ozdobami neobarokowymi w postaci jońskich pilastrów, medalionów z orłami, lwich pysków i wazonów, a szczyt zdobi stylizowany orzeł i para puttów. Wewnątrz zachowany jest secesyjny wystrój westybulu i klatki schodowej z windą oraz na I piętrze Sala Redutowa o powierzchni 709 m² w stylu neorenesansowym z pięknymi plafonami na suficie, żeliwnymi arkadami i balkonami oraz bogatą dekoracją sztukatorską.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger