16 kwietnia 2014

Badanie deformacji powierzchniowych metodą skanowania laserowego 3D

Na przestrzeni ostatnich miesięcy wykonaliśmy kilka zadań polegających na analizach różnego rodzaju powierzchni czy płaszczyzn. Mieliśmy do czynienia ze ścianą zlokalizowaną w hali produkcyjnej. Analizowaliśmy odchyłki od pionu, wybrzuszenia i spękania. Zastosowana technologia skanowania laserowego 3D była tu praktycznie nieodzowna. Na obrazie jaki uzyskaliśmy mapą odchyłek bardzo czytelnie można odczytać również różnego rodzaju uszkodzenia. Co nie jest bez znaczenia można było długo po pomiarze mierzyć jeszcze głębokości spękań, powierzchnię ubytków i wiele więcej.

Analizowana ściana

Kolejnym, zupełnie innym, aczkolwiek pod wieloma względami podobnym, tematem była analiza powierzchni posadzki, jaką wykonaliśmy w dużej (kilka tysięcy metrów kwadratowych) hali produkcyjnej. Co ważne, pomiary te są wykonywane cyklicznie i analizie podlega każda warstwa podczas budowy. To ciekawe, podczas tej pracy mogliśmy skonfrontować wyniki klasycznego pomiaru wykonywane przez firmę geodezyjną wykonującą obsługę budowy z wynikami skanowania laserowego 3D. Mamy nadzieję, że udało nam się złamać mit, że do takich analiz skanowanie laserowe nie jest dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze analiza jest powierzchniowa a nie punktowa. Skanowanie wymusiło analizę całej powierzchni a nie tylko wybranych miejsc. Okazało się dużo bardziej obiektywne z olbrzymią korzyścią dla naszego zamawiającego.

Wycinek analizowanej powierzchni

Powyższe zadania pokazują, że skaning laserowy, można z powodzeniem wykorzystywać do takich analiz. Dodatkowo ilość informacji znacznie przewyższa klasyczne pomiary. Wobec tego ... zapraszamy do współpracy również w tym zakresie ;-)

skanowanie laserowe 3D,  skanowanie 3D,, skanning, mobilne skanowanie 3D, mobile scanning 3d, railway, linia kolejowa, skanowanie 3D linii kolejowej, skanowanie laserowe 3Dskaning 3D3d laser scanningskanowanie 3D 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger