22 lutego 2016

Inwentaryzacja architektoniczna kamienicy - budynek przy ulicy Ratajczaka w Poznaniu

Już po raz kolejny wykorzystaliśmy technologię skanowania laserowego 3D do przygotowania szczegółowej inwentaryzacji architektonicznej w postaci rysunków CAD 2D. W takich przypadkach możemy wykorzystać przewagę tej technologii w zakresie czasu potrzebnego na pomiar danego pomieszczenia. Kamienice są stale użytkowane w celach mieszkaniowych, bądź usługowych - skrócenie czasu pomiaru redukuje do minimum dyskomfort, na jaki narażeni są najemcy i właściciele lokali. Meble oraz pozostałe wyposażenie mogłoby stanowić przeszkodę pozyskaniu informacji, jednak całościowy pomiar pozwala na wykorzystanie odpowiednich fragmentów chmury punktów i prawidłowe odzwierciedlenie geometrii budynku (powyżej przekrój wygenerowany z chmury punktów).
Ulicę Franciszka Ratajczaka nazwano na cześć upamiętnienia poległego w Poznaniu powstańca wielkopolskiego - Franciszka Ratajczaka. Biegnie na osi północ-południe. Zaczyna się przy ulicy 27 Grudnia (przedłużeniem na północ jest ulica 3 Maja), następnie przecina Święty Marcin.
Ulicę zbudowano w roku 1803. Stanowiła ona część dawnej ulicy Rycerskiej (nazwanej tak od Bramy Rycerskiej, przez którą przechodziła), która sięgała od placu Nowomiejskiego (obecnie Cyryla Ratajskiego) do ulicy Święty Marcin. W roku 1866 odłączono od niej odcinek między placem Nowowiejskiego, a placem Wolności, zmieniając nazwę na Wielką Rycerską. Odłączony odcinek nazwano Małą Rycerską - obecnie ulica 3 Maja.
Po włączeniu Wildy w granice miasta w roku 1900 ulica Rycerska w całości powiększyła się tak, że obejmowała nawet dzisiejsze Wierzbięcice - jako Nowa Rycerska (http://poznan.wikia.com/wiki/Ulica_Franciszka_Ratajczaka).
Ponad 70 lat temu ktoś uwiecznił trudne chwile, jakie przeżywali mieszkańcy tej ulicy oraz całego miasta (http://poznan.wikia.com/). Poniżej ten sam narożnik budynku, widziany z nieco innej perspektywy. Tym razem niemiecki sprzęt pomaga w remontach tych budynków;)
Ostatnia fotografia to fragment aktualnej panoramy miasta widziany z dachu jednej z kamienic przy tejże ulicy.

skanowanie laserowe 3D,  skanowanie 3Dskanningmobilne skanowanie 3Dmobile scanning 3dskanowanie laserowe 3Dskaning 3D3d laser scanningskanowanie 3D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger