09 marca 2016

Model 3D terenu - Szwajcaria

Zakończyliśmy kolejne zadanie, związane z przygotowaniem  numerycznego modelu terenu, wykonanego na bazie chmury punktów. Tym razem obszar objęty pomiarem znajdował się w ciekawej lokalizacji, mianowicie w okolicach jeziora Zuryskiego (Zürichsee).
Jezioro Zuryskie rozciąga się na blisko 90 km2, wokół niego znajduje się wiele mniejszych miejscowości, z kolei na północnym brzegu zlokalizowany jest Zurich. Dzieje tego miasta sięgają niepamiętnych czasów, już w epoce neolitycznej pierwotni mieszkańcy tej ziemi budowali na brzegu Jeziora Zuryskiego osady na palach, a 2000 lat temu na szczycie wzgórza nad rzeką Limmat Rzymianie założyli swój posterunek celny. Dziś jest ono największym miastem i głównym ośrodkiem gospodarczym Szwajcarii, o bogatej architekturze i wspaniałych zabytkach.
Łagodne wzgórza, piękne, ośnieżone szczyty górskie, wartkie strumyki oraz gęste lasy – to pejzaż okolic jeziora Zuryskiego. Ten urokliwy krajobraz sprawia, iż projektowanie nowych struktur w tych warunkach staje się bardziej wymagające. Aby zminimalizować ryzyko błędów projektowych, postanowiono zastosować technologię skanowania laserowego 3D w celu przygotowania dokładnego modelu terenu oraz modeli wybranych budynków i obiektów inżynierskich.
Zastosowanie tej technologii pozwoliło także skrócić do minimum czas potrzebny na wykonanie pomiarów. W ciągu jednego dnia pracy zespołu w warunkach gęstej zabudowy i urozmaiconego ukształtowania terenu, udawało się zeskanować fragmenty o powierzchni około 15 hektarów. To naprawdę niezły wynik, zważywszy nawet na dogodny okres dla wykonywania tego typu prac - ograniczona wegetacja roślin i brak ulistnienia.

skanowanie laserowe 3D,  skanowanie 3Dskanningmobilne skanowanie 3Dmobile scanning 3dskanowanie laserowe 3Dskaning 3D3d laser scanningskanowanie 3D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger