02 lutego 2016

Zabytki Krakowa - budynek Muzeum Archeologicznego

W ostatnim czasie zakończyliśmy zlecenie, obejmujące skanowanie 3D i inwentaryzację zabytkowego obiektu, zlokalizowanego w obrębie najstarszej części Krakowa - mianowicie budynku Muzeum Archeologicznego przy ulicy Senackiej. Znajduje się on  niedaleko Wawelu, jednak nie jest on aż tak stary, jak osobnicy powyżej :)
Muzeum Archeologiczne w Krakowie jest najstarszą archeologiczną placówką w Polsce. Powołano je, jako Muzeum Starożytności, w lutym 1850 r. Posiada ono około 500 tysięcy zabytków z okresu od paleozoiku do czasów nowożytnych, a także zabytki starożytnej cywilizacji (Jak powyżej - sarkofagi egipskie z mumiami, IV w. p.n.e., pochodzące z badań T. Smoleńskiego w Egipcie, przekazane 1908)
Znajduje się tam również unikatowy skarb 4212 żelaznych grzywien siekieropodobnych (płacideł) z IX w., odkryty 1979 przy ul. Kanoniczej. Wykonaliśmy skan pomieszczenia w którym znajduje się skarb, jednak nie możemy go opublikować:/ Zapraszamy do zapoznania sie bliżej z tym ciekawym znaleziskiem, np na stronie: http://muzea.malopolska.pl/obiekty/-/a/26804/1133127.
W miejscu obecnej siedziby muzeum znajdował się w XVI w. tzw. malowany dwór Tęczyńskich. W 1610 r. teren ten stał się własnością karmelitów bosych. W 1797 klasztor przekształcono w więzienie, a kościół Św. Michała przebudowano w latach 70. XIX w. na budynek sądowy. W 1954 r. zabudowania kościoła i klasztoru (wraz z ogrodem) przeznaczono na siedzibę muzeum (http://krakow.zaprasza.net/).
 

Skanowanie trwało kilka dni, zwiedziliśmy wiele zapomnianych zakamarków samego muzeum, byliśmy zmuszeni także zakłócić spokój sąsiadującego z muzeum zgromadzenia zakonnego, gdzie panuje klauzura zamknięta...
skanowanie laserowe 3D,  skanowanie 3Dskanningmobilne skanowanie 3Dmobile scanning 3dskanowanie laserowe 3Dskaning 3D3d laser scanningskanowanie 3D


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © SKANOWANIE LASEROWE 3D , Blogger